Inwestorzy Palikota mówią prokuraturze o oszustwach

0

Inwestorzy wysłali już dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia oszustwa i wyłudzenia w ramach programu pożyczek „Bunt finansowy” w firmie Tenczynek Dystrybucja.

W piątek do prokuratury wpłynęło już drugie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez należącą do Janusza Palikota spółkę Tenczynek Dystrybucja (TD) w ramach programu „Bunt finansowy”.

Jeden z inwestorów oskarża firmę o oszustwo, bo pożyczył pieniądze, ale TD nie zarejestrował zastawów na marce Buh. Jeszcze ciekawszą sytuację miał pan Artur, który pożyczył pieniądze – ale umowy nie dostał. Pieniędzy już też.

Wzbudziło zaufanie

Zawiadomienie w Dolnośląskim Wydziale Zamiejscowym do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu złożył pan Jerzy, który w listopadzie 2022 r. pożyczył Tenczynkowi 25 tys. na 16 proc. pod zastaw marki handlowej Buh. O zastawie jednak słuch zaginął. Gdy po 30 dniach wysłał maila w tej sprawie, z pytaniem o brakujący zastaw, nikt na niego nie odpowiedział. Po trzech miesiącach przestały też wpływać odsetki. Za to w kwietniu… ponownie zadzwonił pracownik Tenczynka z ofertą kolejnej pożyczki. Obiecał, że gwarantuje, że będą wpływać odsetki, ale nic takiego się nie wydarzyło. I nigdy więcej nie zadzwonił.

Dzwoniono do mnie w imieniu Palikota i nakłaniano do dalszych pożyczek, przy czym ten człowiek w kwietniu wiedział już, że firma nie ma żadnych pieniędzy. To jest próba wyłudzenia. A oszustwo jest ewidentne, bo zastawu nie było, a on oferował zastaw i go nie dopełnił – mówi redakcji pan Jerzy.

Prokuratorowi nasz rozmówca tłumaczył, że w jego odczuciu pożyczki były zaciągnięte bez zamiaru ich spłaty. – Pożyczkodawcy nie zostali poinformowani o katastrofalnej sytuacji TD, która jest wydmuszką finansową bez kapitału czy dóbr materialnych. TD została stworzona, aby zaciągnąć na nią pożyczki, po czym otrzymane środki rozdysponować na konta innych podmiotów. Cała kampania poprzedzająca, zwana „Buntem Palikota”, miała na celu wprowadzenie w błąd opinii publicznej, stwarzając pozory finansowania społecznościowego – napisał w piśmie, do którego dotarła „Rzeczpospolita”.

Mimo wielokrotnych próśb o zwrot przetrzymywanej kwoty z mojej strony, zapewnień telefonicznych oraz pisemnych ze strony Tenczynek Dystrybucja do dnia dzisiejszego pieniądze są na koncie TD SA – pisze pan Artur do prokuratury dolnośląskiej. Umowa pożyczki jest kluczowa, bo pan Artur bez tej umowy pożyczki nie jest w ogóle uwzględniony w ofercie układu, którego losy rozstrzygną się 30 października. W kwietniu inwestor zgłosił sprawę do UOKiK, bez większego odzewu.

Źrodło: https://www.rp.pl/biznes/art39339291-inwestorzy-palikota-mowia-prokuraturze-o-oszustwach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *