Kolejne wybiegi Palikota? Ma „nowego” inwestora

0

Janusz Palikot poinformował sąd o nowym inwestorze – spółce Kraft Alkohole, która od dawna robi interesy z Manufakturą. Spółce miał wydzierżawić browar Tenczynek i odsprzedać akcje Tenczynek Bezalkoholowe. Nadzorca nic nie wie.

Grupa Manufaktura ma inwestora i jest to spółka Kraft Alkohole – twierdzi Janusz Palikot w piśmie do sądu w Krakowie, który prowadzi postępowanie układowe spółki Tenczynek Bezalkoholowe. Pismo, do którego dotarła „Rzeczpospolita”, trafiło do sądu na początku maja. Palikot poinformował także sąd, że Kraft Alkohole wydzierżawiło Browar Tenczynek, a do końca maja odkupi pakiet kontrolny akcji Tenczyńskiej Okovitej w Tenczynek Bezalkoholowy, co miałoby pozwolić na uruchomienie produkcji w spółce Tenczynek Bezalkoholowe w III kwartale 2024 r. Kraft Alkohole ma także prowadzić końcowe negocjacje z dwoma potencjalnymi inwestorami branżowymi, ale nie może przedstawić danych tych firm przed sfinalizowaniem umów. – Zakładamy, że do ich podpisania dojdzie do końca czerwca – napisał Janusz Palikot, prezes Tenczynka Bezalkoholowe.

„Kraft Alkohole nie są żadnym nowym inwestorem”

Jednak rozmowa z nadzorcą i wierzycielami rzuca inne światło na te optymistyczne informacje. – Uważamy, że to kolejny wybieg, a Kraft Alkohole nie są żadnym nowym inwestorem – mówią redakcji wierzyciele, którzy zastrzegli swoje nazwiska do wiadomości „Rzeczpospolitej”. Wskazują też na kwestię wynagrodzenia za ewentualną dzierżawę, bo to decyduje o zarobkach Manufaktury. – Jeśli Palikot wydzierżawi browar tej spółce, to będą robić biznes „na czysto”, bo Kraft Alkohole nie są spółką zadłużoną, ani nie toczą się wobec nich żadne postępowania, w odróżnieniu od sytuacji Manufaktury – wskazują wierzyciele, którzy obawiają się wyprowadzenia dochodowej działalności Manufaktury do dzierżawcy. A to mogłoby uniemożliwić spłatę należności dla bardzo licznych wierzycieli praktycznie wszystkich spółek z grupy MPWiW.

Sprzedaż akcji bez zgody nadzorcy jest nieważna

Spółka Kraft Alkohole nie jest nowa w mikrokosmosie interesów grupy Manufaktury Piwa, Wódki i Wina. Spółka ta występuje w spisie niespłaconych należności Manufaktury od 2022 r., łącznie nie spłaciła jej blisko 7 tys. zł. Prezesem Kraft Alkohole jest Przemysław Bobrowicz, który był dyrektorem ds. marketingu Browaru Tenczynek, a według wyszukiwarki KRS – jest także członkiem organów nadzoru co najmniej siedmiu spółek z grupy MPWiW: Browar w Niechanowie, Doctor Brew, Spokojne Państwo, Tenczynek Dystrybucja, Tenczynek Bezalkoholowe, Buh Distillery, Tenczynek Świeże. „Rz” poprosiła go o komentarz do tych planów, a odpowiedź opublikujemy. Spółka Kraft Alkohole prowadzi od dawna sklepy z alkoholem produkcji Manufaktury, przejęła też część działalności po spółce o łudząco podobnej nazwie Kraftowe Alkohole, należącej do byłego wspólnika Palikota – Marka Maślanki, który w styczniu wycofał się z wspierania alkoholowego biznesu.

Zapytany o potwierdzenie pozyskania inwestora, dzierżawę i odsprzedaż akcji, prawnik odpowiada, że nic o sfinalizowaniu umowy z inwestorem nie wie ani o dzierżawie browaru w Tenczynku (choć tu akurat nie musiał być poinformowany), ani wreszcie – o odsprzedaży akcji Okovity od spółki Tenczynek Bezakoholowe, którego postępowanie prowadzi. Przekazał w rozmowie z nami, że na odkupienie akcji z TB musiałby wydać zgodę, a spółka powinna mu przedstawić pismo z uzasadnieniem i opisem warunków finansowych, jednak takie pismo do tej pory do niego nie trafiło. – Sprzedaż akcji bez zgody nadzorcy jest nieważna – powiedział nam Artur Szczepański, nadzorca sądowy i doradca restrukturyzacyjny, który prowadził co najmniej pięć spółek holdingu przez postępowania układowe, w tej chwili nadzoruje postępowania dla Tenczynek Bezalkoholowe, Buh oraz Manufaktury.

Interesom Janusza Palikota w ramach holdingu Manufaktury od dawna przyglądają się śledczy, część wierzycieli była przesłuchiwana przez prokuraturę i CBA, postępowanie prowadzi także UOKiK.

Źródło: https://www.rp.pl/przemysl-spozywczy/art40317761-kolejne-wybiegi-palikota-ma-nowego-inwestora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *