Palikot chce wrócić do Czarciej Łapy. Chociaż wciąż nie rozliczył się za poprzedni najem

0

To jeden z najdroższych lokali w mieście, ale Janusz Palikot zapewnia, że znajdzie na to pieniądze. – Mamy też prywatne finansowanie na dokończenie inwestycji – słyszymy w Alembik Lublin. W przetargu na miejski lokal nie wystartował żaden inny przedsiębiorca. Miesięczny czynsz za restaurację Czarcia Łapa to ok 58 tys. zł. Były tylko dwie oferty, obie od spółek powiązanych z Januszem Palikotem. 100 zł za mkw. chce miesięcznie płacić Alembik Lublin, a 140 zł Kraft Alkohole. W obu spółkach prezesem jest Przemysław Bobrowicz, prawa ręka budowniczego „lifestylowego holdingu alkoholowego” na glinianych nogach.

Jeszcze nie zapłacili za poprzedni najem

Jutro oferty trafią do naszego prawnika, który wyda w tej sprawie opinię prawną – usłyszeliśmy podczas poniedziałkowego otwarcia ofert w siedzibie Lubelskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. To miejska spółka, która m.in. zarządza nieruchomościami należącymi do miasta. Już raz wynajęła Czarcią Palikotowi (konkretnie spółce Alembik Lublin), ale gdy jesienią zeszłego roku najemca przestał płacić, odebrała mu lokal. Do dziś Alembik Lublin nie uregulował czynszowych zaległości. Ale – jak zapewnia Przemysław Bobrowicz – ureguluje.

Zaległości zostały wpisane do układu, który został zaakceptowany w piątek przez większość wierzycieli Alembik Lublin – tłumaczy szef wielu spółek należących do Palikota.

Synowie sędziego w spółce Palikota

Siedziba Alembik Lublin to – podobnie jak wielu innych spółek Janusza Palikota – Archidiakońska 9. To kamienica na lubelskim Starym Mieście, w której były polityk mieszka z rodziną. Na nieruchomości ciąży hipoteka w wysokości 39 mln 250 tys. zł na rzecz poznańskiej spółki Specinvest. W księdze wieczystej jest wzmianka o przedwstępnej umowie sprzedaży – zawartej w połowie zeszłego roku.

Skoro jesteśmy przy nieruchomościach – Palikot był też właścicielem innej staromiejskiej kamienicy – Domu Złotnika przy ul. Złotej 4, ale stracił ją za długi i od marca nieruchomość ma nowych właścicieli. Fima pożyczkowa (CK Money) jest też już właścicielem willi w Męćmierzu, którą przedsiębiorca kupił w czasie, gdy jego alkoholowe imperium wyraźnie chyliło się ku upadkowi. Nadal należy do niego:

  • zabytkowy kościół przy czeskiej granicy (poprzez spółkę Kresy), który Palikotowie próbują sprzedać za 800 tys. zł.
  • browar w Tenczynku (poprzez Manufakturę Piwa Wódki i Wina) – tu zabezpieczenie na hipotece nieruchomości udało się wpisać Tauronowi – na kwotę ponad 800 tys. zł i biuru podróży Blue Sky Travel (prawie 504 tys. zł).
  • posiadłość w Dzierwanach na Suwalszczyźnie (poprzez spółkę Dzierwany) – hipoteka 6,2 mln na rzecz CK Money.

Imperium na glinianych nogach

W sądach, nie tylko lubelskich, toczy się wiele spraw dotyczących roszczeń wobec spółek należących do „lifestylowego holdingu alkoholowego”. Zwrotu pożyczek, ale też zaległych zapłat czy pensji domagają się osoby prywatne i firmy. Skala roszczeń jest ogromna, bo Palikot szukał finansowania nie tylko wśród tych, którzy dysponowali dużymi pieniędzmi, ale także tych, którzy mogli powierzyć mu niewielkie kwoty.

Sumę długów z „pożyczek społecznościowych” swego czasu podliczył Bankier.pl.

Grupa kapitałowa Manufaktura Piwa Wódki i Wina: 1639 wierzycieli na kwotę 254,4 mln zł.
Tenczynek Dystrybucja: 2300 wierzycieli spółki oczekuje w sumie 84,4 mln zł.
Tenczynek Bezalkoholowe: 1112 osób pożyczyło 4,176 mln zł.
Alembik Polska: 8,685 mln zł od 2223 osób w ramach dwóch zbiórek.
Tenczyńska Okovita: 8,61 mln zł pozyskane w dwóch rundach od 2316 osób
Tokenizacja Beczek Palikota prowadzona przez krakowski start-up Mozaiko. Projekt zebrał od inwestorów 7,2 mln zł.
Razem daje to 367 mln 471 tys. zł

W tym zestawieniu nie ma dwóch ostatnich crowdfundingów pożyczkowych: na Tenczyński Gin (opisywaliśmy to w grudniu: Nabici w beczki, nabici w gin. Jak Janusz Palikot pozyskał 10 tysięcy inwestorów) i „Skarbca Palikota”. Do tej ostatniej zbiórki zastrzeżenia miał UOKiK i Rzecznik Finansowy, ale dopiero wówczas, gdy ludzie zdążyli wpłacić łącznie 2 mln zł (taką kwotą chwalił się sam Palikot).

W kolejnych spółkach holdingu wierzyciele zgadzają się na postępowania układowe, ale jak dotąd nie zgadzają się na to sądy (sąd w Lublinie odrzucił wnioski o otwarcie postępowania układowego dla Tenczynka Dystrybucji, a sąd w Krakowie dla Manufaktury Piwa Wódki i Wina). Akta postępowania przed krakowskim sądem odsłaniają też zadziwiające finansowe powiązania alkoholowego holdingu i osób prywatnych. Ze „Spisu podmiotów zobowiązanych” wynika, że różne spółki zarejestrowane w kamienicy na lubelskim Starym Mieście w Lublinie pożyczyły od MPWiW kilkadziesiąt milionów złotych. Najwyższe kwoty widnieją przy spółce Kresy (4 mln 483 tys. zł) i jednoosobowej działalności gospodarczej – JP Janusz Palikot (9 mln 553 tys. zł). Termin spłaty obu pożyczek upływa z końcem 2024 roku.

Jak już pisaliśmy, prokuratorskie śledztwo zostało wszczęte w czerwcu 2023 r. Początkowo prowadziła je Prokuratura Okręgowa w Warszawie, ale przejęli je śledczy z Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu. Pokrzywdzonych z różnych miast przesłuchują też agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Chodzi o czyn z art. 286 § 1 kk, czyli oszustwo.

Palikot traci też wspólników. Po cichu znika Tomasz Czechowski, szeroko komentowanym wpisem na Facebooku żegna się Kuba Wojewódzki. Problemy finansowe swoich firm przedsiębiorca tłumaczy dziś „polityczną nagonką instytucji sterowanych przez PiS”, co zamierza udowodnić przed sądem. Na salach sądowych spotyka się także z Jankiem Śpiewakiem, którego pozwał o zniesławienie i naruszenie dóbr czy z Oswaldem Rostockim, który udowodnił przed sądem I instancji, że został przez Palikota pomówiony i znieważony. Na połowę czerwca Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia wyznaczył termin rozprawy karnej przeciwko Januszowi Palikotowi, Kubie Wojewódzkiemu i Tomaszowi Czechowskiemu za promowanie mocnego alkoholu w social mediach.

Źródło: https://jawnylublin.pl/palikot-chce-wrocic-do-czarciej-lapy-chociaz-wciaz-nie-rozliczyl-sie-za-poprzedni-najem/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *