Palikot stracił Czarcią Łapę i willę w Kazimierzu

0

Janusz Palikot nie otworzy alkoteki w Czarciej Łapie w Lublinie – miasto odebrało mu właśnie lokal za zaległości czynszowe. Na obu jego kamienicach na lubelskim Starym Mieście rosną hipoteki, a nową willą z basenem cieszył się zaledwie kilka miesięcy. Posiadłość w Mięćmierzu kupił w lutym, gdy już wiedział, że obietnic złożonych tysiącom drobnych inwestorów nie uda się zrealizować.

Jak ustaliliśmy, miasto straciło cierpliwość do trudnego najemcy z końcem września. Właśnie wtedy mijał ostateczny termin, jaki Janusz Palikot – a konkretnie spółka Alembik Lublin – dostał na uregulowanie zaległości czynszowych. A te nie były małe. Miesięczny czynsz za lokal ma parterze kamienicy przy ul. Bramowej to obecnie 70 tys. zł. Dopóki opóźnienia w opłatach nie przekraczały trzech miesięcy, LPGK wysyłało kolejne wezwania do zapłaty i cierpliwie czekało. W końcu jednak najemca płacić przestał.

Dat wielkiego otwarcia było kilka. W 2021 tłumaczono się wybuchem pandemii. Potem pierwszych gości restauracja miała przyjąć w styczniu 2022. I znów kończy się na obietnicach, a w lokalu przy Bramowej dzieje się coraz mniej. Drobni inwestorzy, którzy z nadzieją na dobry zysk (od 14,5 do 20 proc.), kupili akcje Alembiku, słyszą teraz o wiośnie 2023. Taka data pada w prospekcie „Model inwestycyjny Alembik Lublin”, który na ich skrzynki przychodzi na początku tego roku. Wizualizacje wnętrz po zakończonym remoncie i znane nazwiska w branży gastronomicznej mają zachęcić do zainwestowania w ten biznes kolejnych oszczędności. – Do uruchomienia „piekarni, destylarni i restauracji w jednym” brakuje już tylko 1,9 mln zł – twierdzi wówczas Palikot. I kusi ogromnymi zyskami: w pierwszym roku Czarcia zarobi 2 mln zł, w kolejnym ponad 3 mln.

Tymczasem ci, którzy zainwestowali w Alembik Polska są dziś skazani na wróżenie z fusów. Na początku października mailowo żegna się z nimi Paulina Józefowicz z zespołu relacji inwestorskich Alembik Polska SA. Od tej pory kontaktu z firmą praktycznie nie ma. Palikot tłumaczy to „ogromną ilością pracy” w związku z procesami PZU (postępowanie o zawarcie układu) w Tenczynek Dystrybucji i Manufakturze Piwa, Wódki i Wina SA.

Dla inwestorów prezes Alembiku Lublin nie ma dobrych wiadomości: „Bilans spółki wykazuje stratę przewyższającą sumę kapitału zapasowego i kapitałów rezerwowych oraz połowy kapitału zakładowego. Sytuacja taka może wskazywać na niepewność co do możliwości kontynuacji działalności” – pisze w podsumowaniu 2022 roku Przemysław Bobrowicz. I dodaje: – „Działania operacyjne mają pełną akceptację udziałowców, których intencją jest kontynuowanie finansowego wsparcia spółki w niezbędnym zakresie”.

Problemy w spółkach nie hamują go jednak przed zakupem nieruchomości w prestiżowej lokalizacji. Konkretnie w Mięćmierzu-Okalu, urokliwej okolicy Kazimierza Dolnego, gdzie posiadłość miał m.in. Daniel Olbrychski (według doniesień prasowych w 2019 r. aktor sprzedał nieruchomość za ok. 2 mln zł).

Akt notarialny na nieruchomość w Mięćmierzu Janusz Palikot podpisuje w 3 lutego br. To dwie działki o łącznej powierzchni 9262 mkw., zabudowane drewnianą willą i budynkiem gospodarczym z dozorcówką. Budynki, ogród, a nawet brama są wpisane do rejestru zabytków województwa lubelskiego. W ogrodzie jest też basen. Pływając w nim można podziwiać urokliwy krajobraz Małopolskiego Przełomu Wisły. Położenie jest idealne – przy drodze z Albrechtówki na popularny punkt widokowy, na skarpie tuż nad Wisłą. Rozciągają się stąd widoki na zabytkowy wiatrak, Krowię Wyspę czy zamek w Janowcu.

Palikotowie są właścicielem jeszcze jednej kamienicy na Starym Mieście wpisanej do rejestru zabytków. W 2021 roku kupują (poprzez spółkę Kresy) Dom Złotnika przy Złotej 4, gdzie przez kilka lat działał popularny bar „U Złotnika”. Zaczynają remont, którego – podobnie jak w przypadku Czarciej Łapy – nigdy nie kończą. Kilka miesięcy temu, gdy użyczają podwórka przy Złotej na instalację artystyczną Jarosława Koziary „Kwiaty zła”, można zajrzeć do środka budynku. Ze wszystkich ścianach został skuty tynk – na tym etapie prace się zatrzymały.

Tu również została wpisana hipoteka – 1 mln 766 tys. zł – jako zabezpieczenie pożyczki od wspomnianej wyżej spółki CK Money (z czerwca br.). 25 września br. w księdze wieczystej kamienicy pojawia się wzmianka o sprzedaży nieruchomości .

Źródło: https://jawnylublin.pl/janusz-palikot-stracil-wille-w-kazimierzu/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *