Palikot stracił Dom Złotnika i willę w Mięćmierzu. Teraz sprzedaje kościół

0

Gdy Janusz Palikot odkrywa zalety społecznościowego finansowania swoich biznesów, rusza też na zakupy. Kupuje dwie zabytkowe nieruchomości – kamienicę na Starym Mieście w Lublinie i kościół pod czeską granicą. Ale przez długi swojego alkoholowego imperium długo się nimi nie cieszy.

Wódka leci w kosmos, a ludzi czekają na pensje

To wysłanie wódki w kosmos dobrze odzwierciedla ówczesny stan umysłu Janusza. On wtedy odleciał – opowiada jeden z byłych wieloletnich pracowników browaru w Tenczynku. – Jak grzyby po deszczu powstawały nowe spółki, bo w zbiórkach crowfundingowych był limit – jedna spółka mogła zebrać maksymalnie milion euro. Ja długo nie miałem świadomości, w czym uczestniczę. Długo wierzyłem, że wspólnymi siłami staramy się uratować Tenczynek. Dopiero w 2022 roku zorientowałem się, że te zbiórki nigdy się nie skończą, że chodzi o to, by ciągle na coś zbierać od ludzi pieniądze.

Na początku wydawały nam się fajnym pomysłem. Pierwsze dwie, trzy. Dawały nadzieję, że browar przetrwa. Ale kolejne to już jak budowanie piramidy. Kasy nie ma na nic, w tym na pensje i nagle się pojawia, bo udaje się zbiórka – opowiada inny z pracowników, który już w Tenczynku nie pracuje. I podobnie jak kilkudziesięciu innych wciąż czeka na zaległe wypłaty. Przyznaje, że od dawna nie śledzi profili Palikota w mediach społecznościowych, gdzie ten gotuje i degustuje swoje trunki. – To się dobrze ogląda, gdy czuje się w tym sukces, ale ja tutaj widzę krzywdę innych.

Na inwestycję w tokeny Beczek Whisky na platformie Mosaico (platforma już nie istnieje) udało się namówić ponad 2 tysiące osób, którzy łącznie wpłacili 4 mln zł. Alembik okaże się jeszcze większym sukcesem. Pierwszy milion Palikot zbiera w pięć godzin. Całą kwotę – 4,5 mln zł – w niecały miesiąc.

Pożycza Palikot, pożyczają Kresy

Przyjrzyjmy się bliżej spółce, która jest formalnym właścicielem większości nieruchomości Palikotów – spółce Kresy. Janusz Palikot założył ją jeszcze w 2003 r. ze swoją pierwszą żoną Marią Nowińską. Przez lata struktura właścicielska w spółce wiele razy się zmieniała. Obecnie (od grudnia 2022) większość udziałów (64 proc.) należy do drugiej żony biznesmena – Moniki (pełni też rolę prezesa), a mniejszościowe pakiety do Janusza Palikota i cypryjskiej spółki Perwing LTD.

Właścicielka 64,4 proc. akcji spółki Kresy, czyli Monika Palikot, jest też tzw. beneficjentem rzeczywistym Manufaktury. Takiego zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych dokonali pod koniec zeszłego roku członkowie zarządu MPWiW Janusz Palikot i Tomasz Nietubyć. Z Januszem od kilkunastu lat mają rozdzielność majątkową.

Źródło: https://jawnylublin.pl/palikot-stracil-dom-zlotnika-i-wille-w-miecmierzu-teraz-sprzedaje-nawet-kosciol/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *